Babiš vybral vaše peníze. Investoval státní miliardy z ČNB

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vybral státní peníze uložené u České národní banky a investoval je na peněžním trhu. Předseda hnutí ANO již dříve avizoval, že stát nechává zbytečně ležet ladem peníze, které mohl místo půjček využít například na pokrytí svých útrat nebo na výhodné investice.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Andrej Babiš

Informace o penězní investici potvrdil serveru E15.cz zdroj, který je seznámen s děním na ministerstvu. Peníze prý byly použity na trhu v situaci, kdy bylo definitivně potvrzeno, že budou potřebné až později, a je tedy možné je investovat.

Stát měl na účtech u centrální banky podle informací serveru k 10. březnu uloženo něco málo přes tři miliardy korun, což je nejméně v historii země. Během loňského roku však leželo od státu a jeho institucí u centrální banky údajně až 50 miliard. 

Část peněz, kterou stát uložil do ČNB v eurech, byla podle E15.cz krátkodobě investována s výnosem zhruba 0,25 procenta. Standardní úročení státních peněz se u centrální banky pohybuje kolem 0,04 procenta. 

"Takto vysoký výnos v současnosti nabídnou jen tříměsíční pokladniční poukázky zemí, jako je například Španělsko nebo Itálie," sdělil serveru ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejedná se o první investici, ale...

Server dále tvrdí, že se nejedná o první investici ministerstva na peněžním trhu. Nikdy se však neoperovalo s takovým množstvím financí. Doposud bylo totiž z důvodu legislativního omezení možné investovat jen určitou část volných prostředků.

Portál rovněž cituje místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který tvrdí, že v souvislosti s novelou rozpočtových pravidel, která platí od nového roku, docházelo k zařazování těchto peněz do správy ministerstva financí.

"To se týkalo také toků v eurech, jejichž řízení probíhalo v roce 2013 v pilotním režimu s předpokládaným provozem naplno od ledna 2014," dodává Kalousek.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Babiš vybral vaše peníze. Investoval státní miliardy z ČNB

Vstupte do diskuze (18)

Doporučujeme

Na valnou hromadu Credit Suisse vtrhli aktivisté Greenpeace, šéf banky je…

28.04.2017 14:42 Curych - Na výroční valnou hromadu švýcarské banky Credit Suisse dnes pronikli aktivisté z hnutí…

Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1000 Kč

28.04.2017 13:24 Praha - Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v…

České dráhy se loni přehouply do zisku, roste zájem o nákladní dopravu

28.04.2017 13:08 Aktualizováno Praha - České dráhy v loňském roce hospodařily s čistým ziskem 882 milionů korun, zatímco předloni…

Počet účtenek v rámci EET překonal jednu miliardu

28.04.2017 12:13 Praha - Elektronická evidence tržeb (EET) byla spuštěna 1. prosince 2016 a Finanční správa k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama