Americká burza v pondělí výrazně posílila

New York - Newyorská burza uzavírala pondělní obchodování výrazným posilováním. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

K optimismu investorů přispěly dlouho očekávané podrobnosti amerického vládního plánu na vyčištění bankovních rozvah od toxických aktiv. Plán by měl sehrát klíčovou roli ve vládním úsilí znovu oživit recesí zasaženou americkou ekonomiku. Příznivě je hodnocena účast soukromých investorů, kteří by měli sehrát v uvolnění napjatého kreditního trhu velice významnou roli.

Podle nejnovějších údajů má plán americké vlády bankovní rozvahy amerických bank očistit o toxická aktiva v objemu 1 000 miliard dolarů. Americké ministerstvo financí je připraveno odstartovat plán ve velkém stylu, když tak zvaný Veřejno-soukromý investiční program hodlá hned na začátku podpořit mohutnou injekcí ve výši 75 až 100 miliard dolarů.

Na plán již nanejvýš příznivě reagovaly nejen bankovní tituly, ale prakticky celá burza. Cena americká ropy v pondělním obchodování na newyorské burze stoupla o 1,73 dolaru a uzavírala na ceně 53,80 dolaru za barel.

Úspěšné obchodování se projevilo na výrazném růstu všech hlavních indexů newyorské burzy. Index Dow Jones získal téměř 6,84 procenta a v závěru obchodování se dostal na úroveň 7 775,86 bodu. Index Standard & Poor´s 500 posílil o 7,08 procenta, na 822,92 bodu a oba indexy zaznamenaly svůj nejlepší den za posledních pět měsíců. Index Nasdaq Composite získal 6,76 procenta a dostal se na 1 555,77 bodu.

Významný republikánský senátor Judd Gregg, který byl v roce 2008 klíčovým vyjednávačem při přijímání 700 miliardového plánu na pomoc finančnímu sektoru, v pondělí našel příznivá slova i pro současnou iniciativu demokratické administrativy prezidenta Obamy.

Gregg označil plán ministerstva financí na velkorysé odkoupení toxických aktiv za „skutečné úsilí pokusit se o stabilizaci finančního sektoru“. Senátor přitom vyslovil názor, že i když není jisté, že plán dosáhne svého cíle, „pokud bude plán korektně fungovat, mohou na něm nějaké peníze vydělat i daňová poplatníci.“

Témata: burza | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB nechala měnovou politiku beze změny, v eurozóně jsou patrné obavy

26.04.2018 16:13 Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala základní úrokové sazby beze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama